איך להתגבר על ביישנות?

ביישנות היא תופעה נפשית שעלולה לפגוע באיכות החיים של כל מי שחווה אותה. לא תמיד היא תלויה באותו אדם ולפעמים היא קשורה לתכונות אישיות נוספות שאדם זה או אחר לוקה בהן ולכן חשוב מאד להתמודד איתה בצורה טובה ככל האפשר ואם מצליחים להתגבר על ביישנות לחלוטין כמובן שזה יהיה הכי טוב והכי מבורך. הביישנות חוסמת אנשים משיחה פשוטה וחופשית עם אנשים אחרים, אנשים שחווים ביישנות יתקשו ביצירת מערכות יחסים ובוודאי שימצאו את עצמם מאותגרים כאשר עליהם לדבר מול קהל (גם אם קטן). אנשים אלה עלולים למצוא את עצמם ללא מעגלים חברתיים הכרחיים בשל הביישנות שלהם.

 

דרכי התמודדות להתגבר על ביישנות

על מנת להתגבר בצורה טובה ויעילה על ביישנות צריך להבין שהיא נמצאת. יש מי שיוכל להעיד את זה על עצמו ויש אנשים שיצטרכו לדברר את זה עבור אנשים אחרים שבסביבתם, כמו למשל הורים לילדים. ביישנות יכולה להיראות כמו חוסר מוטיבציה או התחמקות ממצבים חברתיים כמו שיחה, הרצאה או אפילו שהות בסמוך לקבוצה שיש בה הרבה אנשים. בנוסף תהיה התחמקות של ממש מביצוע כל פעולה שהיא מול אנשים אחרים ואפילו ניהול שיחת חולין רגילה. ברגע שמבינים שמדובר בביישנות חשוב מאד למצוא את הדרך להתמודד איתה – אם באמצעות שיחות עם איש מקצוע, שימוש בשיטות כמו פרחי באך או הרפיה ועוד.

 

החשיבות של התמודדות עם ביישנות כמה שיותר מהר

חשוב מאד לדעת שאפשר בהחלט להתמודד עם ביישנות ואפילו להתגבר עליה ולכן יש חשיבות לפנייה לקבלת עזרה מקצועית כמה שיותר מהר. חשוב להבין ממה נובעת הביישנות, האם אירוע זה או אחר גרם לה או שמא מדובר בביישנות רדומה שמתפרצת בגיל מסוים. בעזרת המבוגרים שנמצאים מסביב אפשר יהיה למצוא את הדרך הטובה והנכונה ביותר להתמודד ולהגיע לכדי איכות חיים טובה, שלווה ורגועה. יש מי שיעדיף שלא לדבר מול אנשים או להיות היוזם של מפגשים חברתיים גם בלי ביישנות קשה אך הביישנות עצמה בהחלט עלולה לחסום אותו מכאן החשיבות של טיפול בה.

יעניין אותך גם:

תפריט נגישות