דרכי השתן

מערכת השתן והכליות היא אחת החשובות ביותר בגופו של כל אדם. דרך השתן יוצאת פסולת נוזלית שהגוף לא צריך ולכן חשוב מאד שדרכי השתן תמיד יתפקדו בצורה תקינה וכפי שהן צריכות. מערכת שתן תקינה נדרשת בכל גיל, החל מהלידה. באופן טבעי מערכות השתן של גברים ונשים, ילדים וגברים בוגרים שונות אך אופן הפעולה שלהן זהה. הכליות הן אלה שמזרימות אל השתן את מה שהגוף לא יעשה בו שימוש ומסיבה זו מפעם לפעם כל אחד מרגיש שהוא צריך ללכת להתפנות על מנת שהשתן, כלומר הפסולת הנוזלית שצריך להרחיק מהגוף, ייצא החוצה וכך אט אט השלפוחית תתחיל להתמלא מחדש פסולת נוספת שהכליות יסננו עד הפעם הבאה ששוב יורגש צורך ללכת לשירותים ולהטיל שתן.

 

איך מוודאים שדרכי השתן מתפקדות כמו שצריך?

מכיוון שהטלת שתן היא פעולה יומיומית שכל אדם מבצע מדי כמה שעות הרי שהבדיקה הטובה והמהימנה ביותר בנוגע לתקינות הכליות ומערכת השתן היא בדיוק בכך. במידה ומתעוררת בעיה כמו כאבי בטן תחתונה או הטלת שתן לא אופיינית – חשוב לפנות אל רופא אורולוג מומחה. מדובר ברופא שההתמחות שלו היא דרכי השתן, ויתכן שהוא מציע שירות לנשים בלבד, גברים בלבד או לשני המינים. חשוב לדעת שבעיות שמקורן בדרכי השתן ובאיברים שפועלים במערכת השתן מאפיינות גברים בדרך כלל, שכן נשים במידת הצורך יפנו אל רופאת הנשים שלהן בשל הקרבה של מערכת השתן למערכת המין והרבייה. גבר אשר פונה לרופא אורולוג מומחה יצטרך את העזרה שלו עם כאבים, חוסר נוחות או כל בעיה אחרת בשלפוחית השתן, באשכים, בלוטת הערמונית, בכליות, בצינורות מעברי השתן והזרע ועוד. חלק מהבעיות במערכת זו יכולות להתגלות דרך בדיקות דם פשוטות. במידה ותהיה חריגה בערך זה או אחר אותו אדם יופנה לאורולוג מומחה שינחה איך להתקדם והאם יש צורך לבצע בדיקות נוספות.

 

החשיבות של טיפול מהיר בכל בעיה בדרכי השתן

כאמור, מכיוון שהתפקיד של דרכי השתן הוא סילוק פסולת מהגוף – הרי שמכאן אפשר להבין את החשיבות של התפקוד התקין שלהן. אם הגוף לא יוכל להיפטר מהפסולת שמצטבר בתוכו עלולה להיווצר בעיה חמורה מאד והיא תלך ותחמיר אפילו יותר אם לא יימצא לה פתרון כמה שיותר מהיר. חשוב לפנות אל האורולוג ללא דיחוי בכל פעם שחשים כאב, חוסר נוחות או כל תחושה אחרת שעלולה לרמוז על כך שדרכי השתן לא מתפקדות כמו שצריך, זאת על מנת לאבחן כמה שיותר מהר את הבעיה ולהציע לה פתרון שיתאים ויחזיר את התפקוד שלה למסלול התקין. האורולוג הוא רופא שחשוב מאד שיהיה בסביבה וחשוב בגילאים מסוימים לקבוע תור שגרתי מדי פעם על מנת לוודא שכל מה שצריך פועל היטב ושדרכי השתן מתפקדות כראוי.

יעניין אותך גם:

תפריט נגישות