מתי מבצעים עקירת שן לילדים?

 שיניי חלב, היא ההגדרה המוכרת לתיאור של שיניי ילדים, אשר צומחות בגיל היונקות, כלומר, בגיל הרך שלנו, ולאחר זמן מה, שיני החלב מתחלפות ובמקומן צומחות שיניים חדשות וקבועות. אם החלפת השיניים הינה טבעית, למה במקרים רבים, עלינו ללכת ולבצע עקירת שן לילדים. עקירת שיניים לילדים, מהווה הליך רפואי מעולם רפואת השיניים, אשר נחשב למאוד מוכר וכזה שפוגע לא מעט משפחות וילדים מידי שנה. בשורות הקרובות, ריכזנו לכם מידע נוסף ורלוונטי על עקירות שיניים, אשר כולל את המידע הבא – מתי כדאי ללכת ולבצע עקירת שיניים לילדים?

מה הן הסיבות השונות לביצוע עקירת שיניים אצל ילדים?

כפי שציינו בשורות הקודמות, באופן טבעי שיניי החלב אמורות להתחלף בשיניים קבועות אצל ילדים. אולם, במקרים רבים יש ללכת ולבצע עקירה, ולפנות לשירותיו של רופא שיניים ברעננה. להלן סיבות עיקריות לביצוע עקירות שיניים אצל ילדים:

  • חבלות קשות באחת או יותר מהשיניים
  • הרס נרחב של השיניים בעקבות מחלת העששת
  • צמיחה בלתי תקינה של השן, כזו שגורמת להפרעה של השן בנשירה טבעית
  • דלקות שיניים שנגרמות גם כן מעשת
  • ספיגה חזקה ורצינית של שורש השן

האם עקירת שיניים לילדים מהווה הליך רפואי כואב?

בראש ובראשונה, חשוב לדעת שעקירת שיניים הוא טיפול רפואי שמתבצע בעזרה של אלחוש מקומי, כלומר הרדמה מקומית ולא כלל גופנית. במידה שהשן מאוד ניידת, והיא קרוב לנשירה עצמאית, אזי שניתן להסתפק במריחה של משחה פשוטה בלבד. ההרדמה המקומית בה עושים שימוש במהלך עקירת השיניים, היא הרדמה שחולפת לאחר מספר שעות. בעקבות העובדה שמשתמשים בעקירת שיניים אצל ילדים בחומרי הרדמה מקומיים, אזי שלא מדובר על הליך רפואי כואב כלל.

טיפים חשובים שיעזרו לכם להרגיל את הילדים שלכם לשמור על השיניים שלהם לאורך השנים

  1. מגיל 0 הקפידו על חינוך להרגלי שיניים בריאים, הרגילו את התינוקות שלכם איך לצחצח שיניים אחרי האוכל, מהרגע שמתחילות לצמוח להם שיניים והם מתחילים לאכול מוצקים
  2. שהילדים שלכם מבינים מה שאתם מדברים איתם ומתחילים לתקשר איתם, הסבירו להם על בריאות השיניים ולמה כל כך חשוב לצחצח את השיניים פעמיים ביום. אפשר לעשות את זה דרך משחקים, למשל אתה מצחצח לי ואני לך, אפשר לעשות את זה באמצעות שירים ואפשר גם באמצעות סרטונים וסיפורים בנושא.
  3. ילדים אוהבים שמעניקים להם עצמאות ואפשרות לבחור ולכן שווה להשקיע ולאפשר לילדים שלכם לצחצח את השיניים שלהם בעצמם. כמובן, שכדאי לעשות את זה בשלבים, לראות שהם באמת מוכנים לזה מבחינת התפתחותית, לעקוב שהם אכן מצחצחים שיניים כמו שצריך. ניתן גם להעניק להם את זכות הבחירה לגבי איזו משחה ואיזו מברשת הם רוצים לצחצח, במסגרת האפשרויות שמתאימות לגיל שלהם.
  4. חשוב לקחת את הילדים לרופא שיניים של ילדים לביקורת אחת לכמה חודשים.

יעניין אותך גם:

תפריט נגישות