מיקרוביולוגיה – כשהחיידקים מתייצבים לשירות הרפואה

המילה מיקרוביולוגיה מעוררת ברובינו אסוציאציות של מחלות ומתקשרת לנו עם חיידקים מזיקים. ואכן, אותם מיקרובים קטנים בהחלט יכולים לגרום לנו נזק, אך באותה הנשימה אפשר להגיד כי מדובר ביצורים חיים לכל עניין ודבר שיכולים גם לתרום לנו עד לאין שיעור לטובת בריאות האדם. "חיידקים? לטובת הבריאות?" בהחלט כן! רוצים לדעת יותר? המשיכו לקרוא ותבינו כיצד חיידקים שונים עומדים לצידנו בעולם הרפואה.

 

מיקרוביולוגיה חיידקית – מפעל לייצור חומרי טבע ותרופות

חיידק הינו יצור חי שמורכב מתא בודד אחד, כאשר כל סוגי החיידקים נבדלים אלו מאלו במספר רב של תכונות ומבטאים גנים שונים. כל חיידק צריך להסתגל לסביבה בה הוא אמור לגדול ולהתפתח ובהתאם לזאת הוא מייצר חומרים שונים שמסייעים לו להשיג יתרון על פני מיקרואורגניזמים אחרים. ברגע שנמצאים חומרים שכאלו, הם נחקרים במעבדה מיקרוביולוגית לגבי השפעותיהם על האדם ובשיטה זו כבר הופקו לא מעט תרופות שמסייעות לטפל במגוון מחלות, בין היתר תרופות אנטי-סרטניות, תרופות שמעכבות את מערכת החיסון ועוד.

מיקרוביולוגיה הינה תחום שגם מאפשר ביצוע מניפולציות שונות בגנטיקה של חיידקים, כך שבתנאים מסויימים, ניתן לייצר חומרי טבע בכמויות גדולות ובעלויות מינימאליות. באופן זה מייצרים אנזימים לתעשיות השונות, חומצות אמיניות, חלבונים, ויטמינים וחומרי טבע נוספים. למידע נוסף בנושא לחץ כאן.

 

השתלת צואה – נשמע לא להיט אבל בעל פוטנציאל אדיר

קיים מושג מאוד ידוע בתחום הרחב של מיקרוביולוגיה והוא "מיקרוביוטה אנושית". מושג זה בא לתאר את כל אוכלוסיית החיידקים הנמצאים בתוך גוף של בן אדם ובעיקר אלו שנוכחים בתוך מערכת העיכול. אנו יודעים כי במעיים קיימת הפלורה הטבעית ("חיידקים טובים") שמסייעים להימנע ממחלות ועוזרת בתהליכי ספיגת המזון. כאשר אוכלוסיית חיידקים זו נפגעת, גופינו חשוף למגוון מחלות, הופעת שלשולים וקשיי עיכול. פגיעה נפוצה בחיידקי הפלורה הטבעית היא שגשוג של חיידק פתוגני בשם קלוסטרידיום דיפיציל שגורם לדלקת מעיים חמורה וזאת בעיקר עקב שימוש באנטיביוטיקה. 

נמצא כי השתלת צואה בעלת פלורה תקינה בחולה קלוסטרידיום יכולה להביא לריפוי מלא בסבירות של עד 90% ובצורה מהירה ללא תופעות לוואי. מיקרוביולוגיה במקרה הזה יכולה לרפא באמצעות השימוש בחיידקים ועד כמה שזה נשמע מוזר, השתלת צואה נבדקת גם בהקשר של טיפול במחלות נוספות (כגון קרוהן וקוליטיס) וגם בתור פתרון לירידה במשקל.

 

חיידקים רובוטיים – לטיפול בסרטן

עכשיו נדבר מעט על העתיד, וייתכן שהוא לא כל כך רחוק! למרות גודלם המזערי, חיידקים ידועים ביכולתם לכוון את עצמם אל מקומות ייעודים בגוף האדם בצורה מעולה, לשגשג שם ולהתרבות. כעת נמצא בפיתוח טיפול שנשען על יכולת זו והוא כולל הנדסה של בני כלאיים –  חיידקים שיש להם רכיב רובוטי ומעין "בועיות" שבתוכן תרופות אנטי-סרטניות. הרעיון הוא לסייע לחיידקים הללו להגיע לנקודת היעד מהר יותר ולהעביר את התרופות ישירות אל הגידול ובכך להשמיד אותו בו במקום, ללא תופעות לוואי. מדהים, נכון?

יעניין אותך גם:

תפריט נגישות