קלינאי תקשורת

קלינאות תקשורת היא תחום מעניין ומגוון ויש בו לא מעט תתי תחומים. באופן כללי אפשר לומר שהתחום הזה עוסק בתקשורת, בשמיעה ובהתפתחות תקינה של דיבור ומשכך יש לו נגיעה גם לנושאים שקשורים למבנה הפנים או הפה, לאכילה נכונה ולאופן נשימה נכון ותקין. כאשר מכירים מעט לעומק את התחום אפשר לגלות ולהבין שהוא יכול להיות קשור לכל אדם ונוגע לכל תחום בחיים כמעט, למרות שהפופולריות העיקרית שלו קשורה ברכישת שפה בקרב ילדים או פעוטות. קלינאי תקשורת גם יעסוק בהתאמת מכשירי שמיעה לאנשים בעלי לקות שמיעה או לאנשים מבוגרים שהשמיעה שלהם הופכת להיות פחות טובה עם השנים ומסיבות אלה מדובר במקצוע מבוקש ומעניין שיכול להתאים להרבה מאד אנשים ולתת מענה במגוון מעניין ורחב של אירועים ונסיבות.

 

איך יודעים מתי צריך לפנות לטיפול?

כאמור, קלינאי תקשורת יכול לסייע במקרים שקשורים לאזור חלל הפה, הפנים, הדיבור וכל מה שקשור לרכישת שפה ולהתפתחות תקינה של השפה. הוא יכול לטפל במקרים שבהם ילדים לא מדברים כמו שצריך או שהתפתחות השפה מתעכבת אצלם, במקרים של דיבור לא ברור או של מקרים ספציפיים שידוע שעלולים להיות בעייתיים כמו אותיות שורקות, בליעת מילים, היגוי שגוי ועוד. כאשר מוצאים את המטפל הנכון והמתאים הוא יבין לעומק מה הבעיה וימליץ על הטיפול. בלא מעט מקרים הוא יגייס לטובת התהליך את ההורים של הילד על מנת שיבצעו איתו תרגילים כאלה ואחרים בבית כדי לחזק אותו ולשפר את הביצועים השפתיים שלו. קלינאי תקשורת ילווה מקרוב אנשים לקויי שמיעה בכל הגילאים, יתאים ויבצע כיוון וכיול מכשירי שמיעה ועוד. במקרים רבים קלינאי תקשורת יעבוד במשותף עם אנשי מקצוע נוספים וכך יוכל להציע זווית ראייה מקצועית שקשורה לעולם התוכן שלו בתוך צוות רב תחומי שבו כל אחד מחווה את דעתו בתחום שבו הוא עוסק וכך מתקבלת התמונה הכוללת של המצב.

 

החשיבות של פנייה אל קלינאי תקשורת

ללא קשר במקרה הספציפי המדובר – אין ספק שכאשר מתעורר חשד לעיכוב בהתפתחות השפה או בכל בעיה אחרת שקשורה לשמיעה או דיבר – חשוב לפנות לקלינאי תקשורת ללא שום עיכוב או דיחוי. במקרים רבים אפשר לטפל בעניין כמה שיותר מהר וכך לא יישאר שום סימן לכך שהייתה כאן בעיה. המצב ההפוך הוא שמתעכבים עם הפנייה לקלינאי תקשורת, מה שעלול להחמיר את הבעיה הקיימת ולהקשות אפילו יותר על האפשרות להציע טיפול איכותי, מותאם אישית וכזה שיכול לעבוד ולתת את המענה הדרוש. בזכות טיפול מוקפד, מותאם אישית וכמובן כזה שמתמידים בו אפשר יהיה לראות תוצאות וכמובן להשיג את המטרות שמציבים בתחילת הטיפול. חשוב למצוא קלינאי תקשורת מנוסה ומיומן, מקצועי וקשוב ואפשר יהיה לסמוך עליו.

יעניין אותך גם:

תפריט נגישות