איך בוחרים פנימייה? טיפים שכדאי להכיר

הרבה מאוד בני נוער וילדים במדינת ישראל מתמודדים עם קשיים מורכבים מאוד בחיים השגרתיים שלהם, זאת כמובן מעבר לקשיים הרגילים איתם כל ילד מתמודד במדינת ישראל ובכלל. אחד הפתרונות הנפוצים ביותר להתמודדות עם בני נוער אשר נמצאים בסיכון הוא שליחה של אותם ילדים למחייה במסגרת הנקראית בישראל פנימייה. למעשה, במדינת ישראל יש המון סוגים של פנימיות וכדי שהתהליך יהיה מוצלח, יש להתאים את הפנימייה שבוחרים לאופי הילד, ליכולות שלו, למצב הנפשי והרגשי שבו הוא נמצא ועוד. למעשה,  פנימיות מהוות מסגרת אשר משלבת בין לימודים, מחייה, ותנועת נוער. כאמור, כיום, ישנם סוגים רבים של פנימיות אשר מתאימות בסופו של דבר לכל סוג של התמודדות איתה יכולים להתמודד כיום בני נוער בעולם – פנימיות אשר מתאימות לילדים עם קשיים רגשיים, פנימיות לאלו שמתמודדים עם בעיות נפשיות, ועבור כל דבר שבני נוער הנמצאים בסיכון יכולים לחוות כיום.

כיצד ניתן לבחור את הפנימייה המתאימה ביותר לילד שלכם?

ראשית כל, במידה שאתם רוצים למצוא מידע רלוונטי וחשוב על פנימיות שונות שקיימות בארץ, ועוד, ניתן למצוא את המידע הנ"ל בכתובת הבאה – guy.org.il. שנית כל, הדבר החשוב ביותר עבורכם ועבור הילד שלכם זה להתייחס למצבו הנפשי. אחד הדברים הנוספים שחשוב להתייחס אליהם בבחירת פנימייה לילד שלכם, זה לבדוק כי מדובר בפנימייה אשר מתאימה ליכולות הלימודיות שלו, זאת על מנת שהוא יוכל להשתלב במסגרת כמה שיותר מהר בצורה אופטימלית ולהשיג את היתרונות שילדים יכולים לקבל ממסגרת שכזו. חשוב להבין ולזכור כי לא תמיד ההשתלבות תהיה מיידית או לפי הציפייה שלכם, לעתים נדרשת סבלנות רבה ואורך רוח, שכן בכל זאת מדובר בשינוי מהותי עבור הילד. יחד עם זאת, אם אתם מרגישים שניסיתם כל דרך אפשרית ולא מצאתם פתרון אחר ואת בטוחים כי זה הפתרון הטוב ביותר עבורו, נסו להתמיד בתהליך.

בחירת פנימייה היא עניין שיש להתייחס אליו בכובד ראש

כפי שהבנתם מהשורות הקודמות, בחירת פנימייה לילד שלכם היא לא דבר קל בכלל. אנו ממליצים בחום לבחור קודם כל כמה פנימיות אבל לא יותר מדי ואז בעצם לבחון כל אחת ואחת מהן. ממש חשוב ללכת פיזית ולבדוק כל מקום. כדאי לראות את המתקנים הנמצאים בכל פנימייה, לשוחח עם הצוות הטיפולי והחינוכי בפנימייה הזאת, ובעצם להכיר את כלל המערכת טרם שליחת  הילדים שלכם לפנימייה.

הילדים משתלבים בהמשך החיים בצורה נהדרת במסגרות

מחקרים רבים מראים כי ילדים שגדלו וחונכו בפנימיות, נוטים להשתלב בהמשך החיים בצורה טובה יותר במסגרות למיניהם. הסיבה לכך היא העובדה שלמעשה פנימייה מהווה מעין מסגרת, אשר מזכירה גופים רבים ממקומות אחרים בחיים כמו – צבא, שנת שירות, עבודה בחברות גדולות, ועוד.

לסיכום, פנימייה יכולה לספק לילדים רבים סוג של מקום הגנה עבורם, חממה, משהו שהם צריכים ולא מקבלים בבית שלהם ו/או בבית הספר שלהם. זה לא חייב להיות לילד שמעשן סמים או מגיע לרחוב, לפעמים המצב פחות חמור ועדיין נדרשת מסגרת טיפולית אחרת. בפנימייה ילדים יכולים להתפתח, לקבל מענה לצרכים שלהם, ללמוד המון, לפתח את היכולות והכשרונות שלהם, לחזק את החולשות שלהם, להנות מתכנים מעשירים, מצוות תומך שמאמין בהם באמת ובתמים וזה כל מה שילד צריך, שיאמינו בו. לכן, אם אתם מרגישים שהילד שלכם הולך לאיבוד, יכול להיות שפנימייה היא הפתרון הטוב ביותר עבורו לטווח הרחוק.

יעניין אותך גם:

תפריט נגישות